Iнвестиції в Україну

Вступ

Для того щоб підтримати економіку держави та надати розвитку різним галузям промисловості потрібні іноземні інвестиції. Але на сьогоднішній день потік іноземніх прямих інвестиції в Україну значно скоротився. Якщо у 2013 році вклади іноземних інвесторів в економіку держави були десь на рівні 4,5 млд. доларів, то зараз вони складають 1,502 млд.

Причини скорочення інвестицій

Не буде великого секрету, що чимале скорочення джерела прямих інвестицій відбулося відразу після відомих подій на Майдані у Києві. А на початок війни у Донбасі та протистояння в Криму прямі інвестиції іноземного капіталу впали майже до нульової відмітки. Саме у 2014 році вони складали 410 млн. доларів.

Проте інвестиції в Україну почали падати ще задовго до відомих подій. Це сталося тому, що значні інвестори, так би мовити, відчули наближення змін в економіці. Це було чути по скороченню попиту на експорт та коливаннях економіко-політичної ситуації в державі. Тоді ПІІ з України складали 1206 млд. (в 2012р), що являється найбільшим показником на період з 2002 по 2013 роки. І на данний час цей рівень показника досягнув майже відмітки 2013 року. Не кажучи вже про 2012 рік (ПІІ = 8401 млд.), або 2008 – 10913 млд. доларів.

Але, чи були це самє іноземні інвестиції?

Напрямок інвестицій в Україну і військовий конфлікт

Більшість джерел інвестицій в Україну – це капітал російских та українських олігархів, які користуються офшорами Белізу, Кіпру та інших компаній. Наприклад, доля Кіпрських офшорів складала на 2014 рік 32%. Зараз його обсяг сягає 24,5%. Це сталось тому, що власники капіталів мають там свою користь у вигляді кращого правового статусу та оподаткування.

Саме так виглядає інвестиція з Німеччени. Діє через німецьку фірму і контролюється “Криворіжсталь” за допомогою індійського “Міттала”.

Відсоток інвестицій з Швейцарії та Нідерландів – це теж переважно “рідні” гроші.

Головні ПІ саме іноземних країн вкладаються в основному у банківську сферу діяльності.

«Чи має для цього велике значення військовий конфлікт з Росією?», – безумовно! Бо проблеми із забезпеченням життєдіяльності людей, їх загибель, падіння виробництва та зміни державної політики – це, на сам перед, ризик для інвесторів. І в першу чергу для великих інвестаційних проектів, бо не відомо як саме розвиватиметься конфлікт на Донбасі в найближчий час, його тривалість, масштаб та інше.

Зараз збройний конфлікт “заморожено”, та він всеодно триває. Наскільки довго це буде, і чи є майбутне у ПІІ для України?

Погляд в майбутне

Не дивлячись на військові дії, деякі компанії в цей саме ж час продовжують вкладати в ринок України, не звертаючи увагу на коливання економіки та політики. А також на наявність дешевої робочої сили, тим самим спонукаючи інших до прямих інвестицій.

Так, на початок 2017 р. загальний об*єм іноземних інвестицій стає на 29,4% більше, ніж за той самий період 2016р.

Як приклад, американська компанія “Cargill” вкладає фінанси в сільске господарство України, або “Biocodex” – французи допомогають розвивати фармацевтику.

І все ж-таки, згідно опитування серед громадян та висновку експертів, основна думка, що без врегулювання політекономічної ситуації в державі очікувати великих інвестицій немає сенсу.