Unikaj używanych samochodów z tymi silnikami

Sadza na zaworach i duże zużycie oleju, a zaraz po przejechaniu 100 000 km. Istnieje sporo nowoczesnych samochodów z takimi silnikami, ale są takie, które są szczególnie nieodpowiednie. Teraz skupmy się na czterech silnikach montowanych w popularnych samochodach ubiegłego wieku.

Okres od 2002 do 2010 roku można określić jako problematyczny okres w budowie silników, kiedy to w pogoni za wydajnością i ekologią wprowadzono na rynek wiele nowych silników o skomplikowanej konstrukcji i dużym obciążeniu termicznym. Jednak większość z tych jednostek okazała się zawodna.

Typowymi dolegliwościami wczesnych silników z turbodoładowaniem były takie problemy, jak rozciąganie łańcucha rozrządu, miejscowe przegrzewanie, pęknięte cylindry, zużycie tłoków i nadmierne zużycie oleju. Dobrą wiadomością jest to, że do 2015 roku wszystkie problematyczne jednostki były wielokrotnie modernizowane, podczas gdy inne po prostu wycofywano z eksploatacji i zastępowano nowymi.

W ten sposób epidemia złych silników zaczęła słabnąć. Ale miliony samochodów wyposażonych w te silniki nadal są sprzedawane na rynku wtórnym. A wiele z nich jest dość popularnych. Pokażemy Ci pięć z tych problematycznych silników, z zastrzeżeniem, że przy prawidłowej obsłudze i konserwacji te motocykle mogą wytrzymać do 300 000 km.

Peugeot EP6

Silnik EP6 (znany również jako N12B16A w klasyfikacji Mini) to wspólny pomysł BMW (https://www.bmwman.ru/pl) i Peugeota. Oddany do użytku w 2006 roku. To urządzenie ma wybitną wydajność, ale też sporo problemów. Wszystkie modyfikacje cierpią z powodu wycieków oleju i płynu chłodzącego, szybkiego zużycia napinaczy i rozciągania łańcucha rozrządu, a także nadmiernego zużycia oleju. Reputacja silników tizo cierpi również z powodu zawodnego termostatu, pompy wody i paliwa. Przebieg 200 000 km jest możliwy do osiągnięcia dopiero po serii napraw powyższych jednostek.

Oprócz 3008, silnik ten był również stosowany w modelach Mini i BMW, a także w Citroenie C4 i Peugeocie 308, ale najczęściej występuje w dwóch wersjach crossoverów Peugeot 3008 – atmosferycznej (120 KM) i doładowanej. (150 lub 156 KM). Silnik był wielokrotnie modernizowany, ale w 2013 roku nadal nie był na odpowiednim poziomie. W końcu silniki wyprodukowane po 2015 roku można uznać za warunkowo niezawodne.

VW 1.4 TSI

Rodzina silników z doładowaniem TSI/TFSI EA111 narodziła się w 2005 roku. Silnik 1.4 TSI stał się jednym z najpopularniejszych w Europie, w tym w naszym kraju. Innowacyjne rozwiązania niestety nie były poparte niezawodnością. Na początku najbardziej wrażliwym ogniwem był łańcuch rozrządu. Może szybko się rozciągać lub, z powodu złej konstrukcji napinacza, „odbijać się”, zmuszając zawory do zetknięcia się z tłokami. Zużycie oleju, wycieki płynu niezamarzającego, zacinający się zawór obejściowy, zła tolerancja paliwa to typowe problemy z tymi silnikami.

W 2010 roku nastąpiła modernizacja, podczas której zrezygnowano z łańcucha rozrządu na rzecz paska. Następnie silnik został ulepszony, ale nie stał się całkowicie bezproblemowy. W 2015 roku została zastąpiona nową rodziną EA211. Ale nawet dzisiaj na rynku są setki VW i Skod (http://www.skodabook.ru/pl) z 1.4 TSI w wersjach 122, 125, 150 KM. czekają na nowych właścicieli.

BMW 2.0 N47

Bawarski koncern stworzył w 2007 roku jeden z najgorszych turbodiesli – serię 2.0 N47. To urządzenie charakteryzuje się wieloma innowacjami i wyjątkową wydajnością. Ale w połączeniu ze zwiększoną wrażliwością na jakość paliwa istnieje ryzyko przegrzania i gwarantowane zatkanie przewodów produktami spalania i zużyciem. Szybkie rozciąganie łańcucha, awarie układu paliwowego, problemy z turbosprężarką i EGR, zużycie wału korbowego, nie gojące się pęknięcia cylindrów oraz konieczność demontażu silnika w celu wymiany łańcucha to najczęstsze problemy z tym silnikiem.

W obronie tego motocykla, przy nienagannej konserwacji i płynnej jeździe, motocykl jest w stanie przejechać 300 000 km. Ale czy BMW kupuje się do spokojnej jazdy? Silnik był używany w wielu modelach BMW, w tym w Toyocie RAV4. Od 2015 roku seria N47 jest stopniowo zastępowana bardziej niezawodną serią B47, która również nie jest idealna.

Opel 1.4 A14NET

Chevrolet A14NET doładowany silnik benzynowy – 1.4 (140 KM) – produkowany od 2009 roku. Nieźle pod względem zasobów, ale przy dużym przebiegu będziesz musiał wykonać wiele napraw.

Urządzenie jest głośne, a jeśli słychać pukanie, kliknięcia i gwizdy, oznacza to awarię regulatora fazy lub pompy układu chłodzenia. Pokrywy zaworów i uszczelki olejowe wału korbowego przeciekają dość wcześnie, system wentylacji skrzyni korbowej szybko się zapycha, turbina czasami zawodzi przy niskim przebiegu. Problemy ze zużyciem tłoka są powszechne we wczesnych wersjach. Szczerze mówiąc: przy starannej pielęgnacji i szybkim wykrywaniu oznak choroby ten rower może wytrzymać do 300 000 km.